Prof. Dr. Zehra Çataltepe

Prof. Dr. Zehra Çataltepe

İTÜ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ

İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi’nde profesör olan Zehra Çataltepeaynı zamanda banka, sigorta kuruluşları ve telekomünikasyon alanlarında akan veriden devamlı olarak öğrenen yapay öğrenme uygulamaları geliştiren tazi.ai şirketinin eş-kurucusudur.
Dr. Çataltepe yüksek lisans ve doktora eğitimini California Institute of Technology’de bilgisayar bilimleri dalında ve yapay öğrenme alanında tamamladı.
Yapay öğrenme algoritmaları ve yazılımları, öznitelik seçimi, aykırılık tespiti, çevrimiçi öğrenme, insan eğitimi için yapay öğrenme, heterojen, zaman serisi ve büyük veriden öğrenme Dr. Çataltepe’nin araştırma konuları arasında yer almaktadır.

TÜBİTAK ve AB destekli pekçok projede görev yapan Dr. Çataltepe’nin 14 patenti ve 80’den fazla yayını bulunmaktadır.

PROF. DR. METE ATATÜRE

PROF. DR. METE ATATÜRE

FİZİK PROFESÖRÜ

Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünden 1996 yılında mezun oldu. Aynı yıl Boston Üniversitesi Kuantum Görüntüleme Laboratuvarinda çok parametreli dolanıklık ve kuantum girişim alanında doktora çalışmalarına başladı. 2002 yılında doktorasını alan Atatüre, ETH Zurih’te Profesör Atac Imamoglu’nun grubunda araştırma görevlisi olarak yer aldı. 2007 yılında Cambridge Üniversitesi Fizik bölümü ’nde öğretim üyesi olarak katılıp kendi araştırma grubunu kurdu, 2015 yılında profesör oldu. Halen aynı bölümde kuantum malzeme ve sistemler konusunda ekibiyle beraber araştırmalarına devam etmekte olan Atatüre, Institute of Physics ve Bilim Akademisi Derneği üyesidir.

ATAKAN BÜYÜKDAĞ

ATAKAN BÜYÜKDAĞ

TARİH YAZARI

İstanbul’da doğmuş ve İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Makineleri Mühendisliği bölümü ile başlayan, İşletme Yüksek Lisansı ve Tarih Doktorası ile devam eden sıra dışı eğitim hayatının tamamını İstanbul’da geçirmiştir.

10 yılı aşkın bir süre boyunca II. Dünya Savaşı’nın yaşandığı ve savaşı yaşayan halkların bulunduğu coğrafyalarda (Almanya, İtalya, Amerika, Hollanda, Rusya vb.) arşivsel, görsel ve sözel tarih araştırmaları yürütmüştür.

Yerinde araştırmaya büyük önem verenBüyükdağ, araştırmaya konu olan coğrafyalarda bizzat bulunmaya ve o bölge halkının kültürel tarihine hakim olmaya özen göstererek tarih anlatımına betimlemeler ekleyerek hem literatüre yeni bilgiler kazandırmayı hem de bu kazanımı akıcılık ile taçlandırmayı ve bu bağlamda postmodern tarih yazımına kitlesel bir katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Tarih kitapları birden fazla dile çevrilen Büyükdağ’ın akademik makaleleri de uluslararası dergilerde ve kitap bölümlerinde yayınlanmaktadır. Aktif bir şekilde kitap yazımına devam eden Büyükdağ, bir yandan üniversitelerde II. Dünya Savaşı temalı sunumları da gerçekleştirirken bir yandan da birçok farklı konuda akademik yayınlar üretmeye devam etmektedir.

Doç. Dr. Ayten Zara

Doç. Dr. Ayten Zara

KLİNİK PSİKOLOG

Doç. Dr. Ayten Zara, danışman ve klinik psikologdur.İstanbul Bilgi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak aile, toplum ve klinik psikolojisi üzerine dersler verir.

Birey, aile, toplum ruh sağlığını koruyucu çalışmalar yapar. Bilgi Açık Kapı, Açık Üniversite Konferansları, Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici çalışmalar Kongreleri, Şiddete Karşı Bilgi Sempozyumları, Çocuğa Şiddet Dur De! ve Çocuk Gelin Damat olamaz!Kampanyanlarıbu çalışmaların içindedir.

Türkiye, Afrika, Asya ülkelerinde dezavantajlı koşullara sahip, mağdur çocuklar ve azınlıkların yaşam koşullarını iyileştirmek, çocuklara yönelik şiddet ve travmayı önlemek için çalışan World Human ReliefSivil Toplum Örgütünün kurucusu ve direktörüdür( www.worldhumanrelief.org).

Dr. Zara, barış ve insan hakları çalışanı olarak toplumsal barış ve hak temelli yaklaşımları yaygınlaştırmak amacıyla yurtdışında hem de yurt içinde sivil toplum çalışmaları yürütmekte, bu alanda danışmanlık yaparak eğitimler vermektedir.

Yaşadıkça Psikolojik Sorunlar ve Başa Çıkma Yolları ve Kadınlar, Erkekler ve Çocuklar için Boşanma Terapisi kitaplarının yazarlığını yapmıştır. 

BÜŞRA ÜN

BÜŞRA ÜN

İLK TÜRK PARALİMPİK KADIN TENİSÇİ

Büşra Ün, 19 Mayıs 1994 İzmir doğumludur. Henüz 6,5 aylık iken ayaklarını hissetmediği fark edilince, hastanede yapılan tetkikler sonucunda vücudunun sağ batında kötü huylu tümör (nöroblastoma) olduğu tespit edilmiş.2 yıllık kemoterapi tedavisi ve 2 ameliyat sonrasında tümör yok edilmiş. Ancak tedavi sürecinde tümörün sinirlerine vermiş olduğu hasardan dolayı kendisi paraplejik durumdadır. Tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdürüyor.
Eğitim hayatına Cardiff Metropolitan Üniversitesi’nde Spor Yöneticiliği ve Liderlik alanında yüksek lisans ile devam ediyor.2009’da masa tenisi diye gittiği spor kulübünde engelli bireylere tenis dersi verildiğini öğrenince antrenmanlara başlamış. O zamandan beri ülkemizin milli takım oyuncusu olarak yurt dışı ve yurt içi platformlarda temsil ediyor. 2009’dan beri Türkiye Şampiyonluğu’na ek olarak Gençler Kategorisi’nde Dünya sıralamasında 3.’lüğe kadar yükselmiş olsa da onun için en önemli başarı 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda yarışarak Paralimpik Oyunlar’da katılan ilk Türk kadın tenisçi olmaktır.
Her ne kadar geçmiş yıllarını boş geçirmemiş olsa da, yapması gereken çok şey olduğuna inanıyor. Bu yüzden ülkemize kupalar kazandırmanın yanında hedeflediği bir diğer şey; yeni yetişen sporcularımızın kendisinin yaşadığı zorlukları yaşamamaları için uğraşmak.

ÖZER ATİK

ÖZER ATİK

SANATÇI

Özer Atik “Katmanlar/Layers” temasıyla 8 Aralık’ta TEDxIstanbulTechnicalUniversity’de!

1977 yılında Ankara’da doğmuştur. 1996 yılından günümüze kadar pek çok tiyatro oyununun müziklerini bestelemiştir. Reklam ve dizi müziği sektörü için çalışmalar yapmıştır. Televizyon için şarkı yarışmaları düzenlemiştir. Besteci ve söz yazarı olarak şarkı formunda pek çok eser bestelemiştir. Bu eserlerin bazılarını 2008 yılında yayınladığı “Yok Böyle Bir Şey” albümünde toplamıştır. 2007 – 2018 yılları arasında Komedi Dükkanı’yla başlayan ekran macerası, Arkadaşım Hoşgeldin, Müdür N’aptın ve Tolgshow programlarıyla devam etmiştir.

DENİZ TEKİN

DENİZ TEKİN

MÜZİSYEN

Müzisyen ve söz yazarı olan Deniz Tekin, müziğe olan ilgisi 8 yaşındayken piyano ve yan flütle başladı.
Ortaokul ve lise yıllarında çeşitli yerel gruplarda yer alan genç müzisyen, 16 yaşında küçük kafelerde canlı müzik deneyimini gerçekleştirdi.
Aynı zamanda çeşitli müzik platformlarında ‘Daphead’ kullanıcı adıyla kendi kayıtlarını paylaşıp bilinen şarkıların coverlarını yaptı ve gerçekten büyük ilgi gördü. 2017 yılında ise ilk stüdyo albümü olan “Kozakuluçka“yı yayımladı.

Memur bir ailenin çocuğu olarak müzisyen, İzmir‘de doğdu ve Konak‘ta ilk yıllarını geçirdi. Anne ve babası kamu sektöründe diş doktorluğu yaptığı için çocukluğu farklı illerde geçti. İlk olarak ailesiyle Mardin‘e gitti ve ilkokulu burada bitirdi. Daha sonra Gaziantep‘te ortaokul ve lise eğitimini tamamladı. Müziğe olan ilgisi, babasının da teşvikleriyle piyano ve yan flüt ile başladı. Gaziantep‘te iken SoundCloud gibi müzik paylaşım platformlarında çalışmalarını paylaştı ve büyük bir ilgi gördü. Aynı dönemlerdeki kayıtları YouTube‘da 1-7 milyon arasında dinlendi.

PROF.DR. İBRAHİM SEMİZ

PROF.DR. İBRAHİM SEMİZ

FİZİK PROFESÖRÜ

Prof. Dr. İbrahim Semiz lisans eğitimini 1982-1986 arasında Boğaziçi Fizik Bölümü’nde tamamladı. 1992’de ABD’de Yale Üniversitesi’nde kara delikler üzerine yazdığı tez ile doktora derecesi aldı. 1992-1994 arası ABD’de University of North Carolina – Chapel Hill’de Fizik Bölümü’nde doktora sonrası araştırma, 1994-1997 arası KKTC’de Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1997’den beri Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmakta, “50 Soruda Görelilik Kuramları” adlı popüler seviyede bir kitabı bulunmaktadır.

TAMER DÖVÜCÜ

TAMER DÖVÜCÜ

ODM Vakfı Kurucusu

1998’de Türkiye’de NLP’nin ilk uygulayıcılarından olmuş ve eğitimlerini vermiştir. 1999 yılında“Türkiye’den NLP ve Sibernetik Uygulamaları I” kitabında deneyimlerini okuyucuları ile paylaşmış ve konuyla ilgili pek çok dergi ve kitap editörlüğü yapmıştır.

Dünyada konusunda en prestijli ve en büyük psikoterapi enstitüsü olan Milton H.Erickson enstitüsünün Türkiye’deki kurucu başkanı da olan Dövücü bu enstitünün ABD’ deki başkanı olan Dr Jeffrey Zeig’la ve doktor ve psikologlardan oluşan bir ekiple birlikte 2005’den beri psikoterapi eğitimleri düzenlemektedir.

Tamer Dövücü 2004’den bu yana geliştirdiği, felsefe, psikoterapi ve kişisel gelişimi, teoriyle pratiği birleştirdiği özgün çalışması Optimum Denge Modeli’nin eğitimlerini 2011 yılında halka açık olarak vermeye başlamıştır. Bu anlamda ODM bir Türk tarafından gerçekleştirilen ilk felsefe, psikoterapi ve kişisel gelişim modelidir.

DOĞUŞ KÖKARTTI

DOĞUŞ KÖKARTTI

GEZGİN/YAZAR

1993, Zonguldak doğumlu. Lisede okulunu matematik, biyoloji olimpiyatlarında ve birçok farklı alanda temsil etti.
Zonguldak Fen Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra, üniversite sınavlarında ülkedeki en iyi 200 öğrenci arasına girerek Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yerleşti. Aynı yıl Türk Eğitim Vakfı tarafından “Geleceğin Liderleri”nden biri seçildi.
2012’den itibaren sırtçantasıyla 35 ülkeyi dolaştı. Bu yolculukları düşük bütçelerle ve 20.000 km’den fazla otostop çekerek gerçekleştirdi. 2012’de “Üzüm Dalları, Güneş ve Güz” kitabı çıktı. Eylül 2015’te dünyayı dolaşarak 198 ülkeden 10.000 insanla tanışmayı amaçladığı “A Tea With 10.000 People” projesini başlattı. Kısa sürede dünya çapında bir etki uyandırarak 140 farklı ülkedeki 4000’e yakın kişiden davet alan proje; ulusal ve uluslararası medya kanallarında, gazetelerde yoğun ilgi gördü. TRT World, Mart 2017’de bu projeyi
İngilizce bir röportajla hikayeleştirerek dünyaya duyurdu. 2016’da projenin Türkiye ayağı olarak “Benimle Bir Çay İçer Misin Türkiye?”yi başlattı ve 6 büyükşehire giderek düzenlediği etkinliklerde insanlarla buluştu. A Tea With
10.000 People ile bugüne kadar 19 ülkeyi ziyaret edip 2000’den fazla insanla tanıştı.

2017’nin başlarında farklı yaş ve meslek gruplarından gezginleri, sanatçıları ve fikir insanlarını bir araya getirerek bir üretim topluluğu olan “Kuzey Göçebeleri”ni kurdu, geliştirdi.
Eylül 2017’de ikinci kitabı “Nehir Yolcusu” çıktı. Seslendirme alanında çalışmalar yaptı. Eylül 2018’de Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Şimdilerde müzik grubuyla birlikte yakında serbestleyeceği yeni albümünün çalışmalarına, Kuzey Göçebeleri’yle projelerini gerçekleştirmeye ve A Tea With 10.000 People için seyahat ederek yeni insanlarla tanışmaya devam ediyor.

SELİN DEDEOĞLU VE FURKAN KARAGÜLLE

SELİN DEDEOĞLU VE FURKAN KARAGÜLLE

SOSYAL GİRİŞİMCİLER

11 Temmuz 1996’da İstanbul’da doğan Selin Dedeoğlu, İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 4. sınıf öğrencisidir. 2016 yılı Ekim ayında Umut Okulu gönüllüsü olmuştur ve projede 2017 mart ayında eğitim sorumluluğu, Haziran ayında bir yıl süren eş koordinatörlük görevini üstlenmiştir. Halen Umut Okulu ve Engeller Durmasın gönüllüsü, Gönüllülük Kulübü denetleme kurulu üyesidir.

31 Ocak 1997’de İstanbul’da doğan Furkan Karagülle İTÜ İşletme Mühendisliği öğrencisidir. Füsun Yönder Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştur. Lise yıllarında engelliler için tasarladığı trafik düzeni ile gönüllülüğe ilk adımı atmıştır. İTÜ bünyesinde faaliyet gösteren Nar Harekatı projesinde üç yıldır aktiftir. İki yılı aşkın süredir Çorbada Tuzun Olsun Derneği gönüllüsüdür ve yaklaşık bir yıl boyunca aynı dernekte çocuk projeleri koordinatörlüğünü yapmıştır. Şu anda Nar Harekatı’nda Kaynak Ekibi Sorumluluğu ve Çorbada Tuzun Olsun Derneği Yedek Yönetim Kurulu üyesidir.